niedziela, 16 października 2011

Nie marnuj jedzenia

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Żywności. Corocznie do akcji przyłącza się ponad 150 krajów. Jej celem jest zwiększenie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem i niedożywieniem. W Polsce już jutro z tej okazji 16 Strajków Żywności! Strajkujące przeciwko marnowaniu jedzenia owoce i warzywa wyjdą na ulice Warszawy, Chojnic, Częstochowy, Elbląga, Krakowa, Łodzi, Łomży, Olsztyna, Radomia, Katowic, Siedlec, Suwałk, Białegostoku, Tarnobrzegu, Ciechanowa i Słupska.

          

Trochę faktów:
Co roku na całym świecie marnuje się 1.3 mld ton jedzenia (FAO, 05.2011 r.). Stanowi to 1/3 ilości produkowanej żywności nadającej się do spożycia. W Europie marnuje się 89 mln ton żywności (Komisja Europejska, 04.2011 r.). 
W typowym domu Europejczyka wyrzuca się do kosza 20-30% kupionego jedzenia, 2/3 nadawałoby się jeszcze do spożycia. Brytyjczycy marnują ponad 20% kupowanego jedzenia, natomiast w USA nawet 25-40% żywności trafia na śmietnik. Marnowanie żywności jest problemem o istotnych skutkach społecznych. Generuje zwiększoną konsumpcję, która wpływa także na wzrost cen żywności. Wyższe koszty żywności sprawiają, że ludzi nie stać na zakup pełnowartościowych produktów spożywczych.
Kupowanie mniej lub gorszej jakości żywność, prowadzi do ubóstwa jakościowego spożywanych posiłków.
Marnowanie żywności jest także nieetyczne ze względu na bark tego podstawowego dobra dla wielu ludzi w Polsce i na świecie. 
Skutki marnowania jedzenia odczuwa również przyroda. Wyrzucając jedzenie marnujesz wodę, energię oraz produkujesz niepotrzebne śmieci.
Źródło: niemarnuje.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz